Kongres ODS jako šance pro Václava Klause mladšího.

,,Sestřelí" předsedu Fialu?

Autor: Screenshot YouTube

 

12.1.2018 Na 28. kongresu ODS se bude hrát také o to, zda nakonec ODS vstoupí do vlády Andreje Babiše. O to stojí zejména Václav Klaus mladší.

Na nadcházejícím kongresu ODS, který se bude konat 13. - 14. 1. v Ostravě, budeme zřejmě svědky zajímavého střetu mezi Václavem Klausem mladším, který uspěl v parlamentních volbách a stal se poměrně výrazným poslancem, a stávajícím předsedou ODS Petrem Fialou.

 

Klausovi mladšímu půjde zejména o to, ,,přitáhnout" blíže ODS k vládnutí s Andrejem Babišem, který by kromě preferované menšinové vlády o tuto vládní formaci stál. Již před volbami Klaus mladší prohlašoval, že by měla být ODS k němu vstřícnější a v případě, že by výrazněji uspěla v parlamentních volbách, měla by vyjednávat o možném vstupu ODS do Babišovy vlády. Stejně tak syn bývalého prezidenta vypouštěl ,,pokusné balónky" po volbách. Na všechny tyto vstřícné kroky však reagoval Fiala tím, že vyloučil společnou vládu, protože ODS nejvíce vadí existence EET a Babiš jakožto trestně stíhaný předsedy vlády. Fiala si tímto konzistentním stanoviskem, z něhož neuhnul, získal respekt a ,,zatlačil" alespoň načas Klause mladšího do pozadí.

 

Nicméně na kongresu ODS může dojít ke konfrontaci obou politiků, kde není vyloučena kandidatura Klause mladšího na předsedu ODA. Pokud by uspěl, což je však malá šance, mohl by pak teoreticky otočit stranickým kormidlem směrem k Babišovi a vytvořit vládu, která by měla sice jen slabou většinu 103 poslanců, nicméně byla by to dvojkoalice. Babiš pak může v krajním případě, protože je v případě potřeby názorově ,,flexibilní", zmírnit EET tak, aby to pro ODS bylo přijatelné.

 

Tento scénář je, jak už jsme zmínili, čistě teoretický. Fiala má vzhledem ke slušnému volebnímu výsledku a konsolidaci ODS silný mandát a není tedy pravděpodobné, že by kongres přinesl zásadní názorovou otočku. Nicméně nenaplněné mocenské ambice Klause mladšího, čímž se nikterak neliší od svého otce, se téměř jistě přihlásí o slovo, a Fiala tak může čelit nepříjemnému střetu.

 

http://www.securitymagazin.cz/…/kongres-ods-jako-sance-pro-…