Business Insider vysvětlil,  proč NATO nemá

proti Rusku šanci

© AFP 2016/ Ilmars Znotins

Business Insider

NATO a USA soustavně reagují na růst „ruské agrese“ v Pobaltí a zvyšují svou vojenskou přítomnost v oblasti, ale děje se to velmi pomalu, tvrdí Business Insider.


V případě konfliktu prvotřídní ruské S-300 poprvé od konce druhé světové války vezmou Washingtonu jeho náskok ve vzduchu. Proto by Amerika už teď měla přehodnotit svou strategii v Evropě, předpokládá BI.


Rusko znovu aktivuje svá vojska, provádí „náhlou prověrku" vojenského letectva k přípravě „válečného období". Podle názoru Business Insider se podobná cvičení často konají „na hranici s NATO bez varování a s výhružnými nótami".


Už nějakou dobu má náskok v oblasti počtu ozbrojených sil, jejich připravenosti a mobility v Pobaltí Moskva.


Samozřejmě, USA a NATO soustavně reagují na růst „ruské agrese" v oblasti: nedávno umístily 80 tanků v Polsku, ale to probíhá příliš pomalu. Podle údajů vojenského analytika Michaela Johnsona na 80 tanků NATO připadá 480 ruských. A dokonce i kdyby USA použily svou leteckou útočnou skupinu, Moskvě by stačilo mobilizovat třetinu svých vzdušných sil, aby okamžitě svedla bitvu.


Kromě toho kolem dvou třetin amerických palubních stíhaček F/A-18 Hornet nemůže létat kvůli snížení rozpočtu, které mělo za následek technické problémy. Podobné nepříjemnosti se dotkly i letadel námořní pěchoty.


Dokonce i při všech obtížích s americkým letectvem zůstávají největším problémem moderní ruské protiletadlové komplexy, tvrdí Business Insider.


Jak řekl v říjnu odborník na ruské a americké zbraně Igor Sutjagin z Královského sjednoceného institutu obranných výzkumů, dokonce i ty nejlepší, „nejneviditelnější" stíhačky USA a nejšikovnější piloti se musí „geniálně" projevit, aby předhonili protiletadlový komplex S-400.

Letectvo USA a NATO bude těžko zvládat takovou protiraketovou obranu, která ponechá velmi málo letadel k podpoře vojsk ze vzduchu. V podstatě, v případě konfliktu americká vojska „se budou muset poprvé od konce druhé světové války utkat bez náskoku na obloze". A než dorazí posily spojenců z USA do Pobaltí a dostanou se na hranici, což může trvat až šest měsíců, ruské síly už zaujmou své postavení.


Prezident USA Donald Trump řekl, že je aliance „zastaralá", ale dnes chování Ruska dokazuje, že NATO je aktuální jak ještě nikdy od konce studené války. Stejně jako jeho předchůdce Barack Obama vyzývá Trump všechny spojence, aby přispívali k obraně, ale USA stejně jako dříve mají mít vedoucí roli, tvrdí BI.


„Dnes je v New Yorku více policistů než amerických vojáků v Evropě", komentuje Michael Johnson a vyzývá USA, aby byly aktivnější.