Bělobrádek poslal zdravici 66. sjezdu tzv. sudetoněmeckého landsmanšaftu

 

V odpovědi na žádost o svobodném přístupu k informacím ing. P. Rejfovi zaslali 26. května 2016, Čj. 6349/2016-OPR-10 z Úřadu vlády ČR znění zdravice, kterou pronesl pan vicepremiér v květnu 2015.

„Vážený Horste Seehofere, milý Bernde Posselte, vážení a milí krajané,

velice si vážím toho, že Vás mohu pozdravit aspoň tímto audiovizuálním způsobem na Váš sjezd právě v době Letnic - významného křesťanského svátku, právě křesťanství je to, co nás hluboce spojuje po dlouhá staletí. K zásadním křesťanským prvkům - k těm hodnotám patří i odpuštění. To nikdy není možné bez toho, aniž bychom vyznali svoje viny. Já jsem velmi rád, že i Vy jste dokázali popsat a vyznat viny, které se staly za dob Národního socialismu vůči českému národu. A právě křesťanští demokraté byli jak po válce, tak vždycky i potom těmi, kteří nezastírali to, že se staly nespravedlnosti a násilí vůči sudetským Němcům u nás v současné České republice. Když jeden z našich senátorů v Sudeto-německém domě pokládal květiny obětem z řad sudetských Němců, tak citoval „Pane odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům" ale není nic křesťanštějšího a myslím, že ani lidštějšího, než je odpuštění. Já jsem velmi rád, že ve výročí 70-ti let od konce 2. sv. války jsou vztahy mezi Čechy a Němci asi nejlepší po celou dobu historie. Jsem přesvědčen o tom, že nás nespojuje jenom historie, historické kořeny, ale i současnost a pevně věřím, že i budoucnost. Ta vždycky ale musí být postavena na tom, jak říkal Václav Havel - „že pravda osvobozuje" a žít v pravdě je bezpochyby velkou hodnotou, evropskou hodnotou, křesťanskou hodnotou, křesťansko-demokratickou hodnotou. Velmi srdečně Vás zdravím, vzhledem k tomu, že ve Zlíně probíhá náš volební sjezd křesťanských demokratů, musím Vás pozdravit pouze takto. Velmi si vážím velmi kvalitních vztahů, které máme,     nedávno jsem byl v Bavorsku, byl jsem blízko za hranicemi na velmi zajímavé konferenci, byla tam Vaše paní ministryně, kterou velice srdečně zdravím a myslím si, že snad o to bylo srdečnější to, že to bylo na takovéto úrovni. Protože u nás v Čechách si často přejeme hlavně zdraví, ale já se domnívám, že to hlavní jsou kvalitní mezilidské vztahy a to platí jak v rodině, tak v širším okolí, ve státě, ale i mezi národy. Doufám, že se s Vámi budu moct zase brzy setkat, jsem velmi rád a vážím si toho, že jsem se mohl několikrát setkat s Berndem Posseltem, také jsem rád, že jsem se mohl už několikrát setkat i s panem premiérem Horstem Seehoferem a věřím, že i spolupráce jak mezi našimi stranami, tak i mezi našimi národy, tak i mezi našimi státy bude čím dál tím pevnější, protože věřím, že právě my křesťanští demokraté tím, že umíme vyznat vinu, že umíme odpouštět, pokládáme ty základní kameny proto, aby naše děti, vnoučata a pravnoučata nemuseli zažít nic z toho, co prožívali naši dědové nebo otcové."

Vážený pan H. Seehofer na sjezdu, kterému poslal pan P. Bělobrádek, místopředseda vlády ČR, výše uvedenou zdravici, nás obvinil ze zločinů proti lidskosti a  milý B. Posselt pak jen z chladných válečných zločinů. O něco později nás na DnI vlasti, který se konal v září r. 2015 nedaleko Vídně, sudetomani označili za genocidní zločince. Pana Bělobrádka nic z uvedeného nevzrušilo. Pokud víme, mlčel. A kdo mlčí souhlasí. Dodnes nevysvětlil svoje mlčení, ač již od předmětných protičeských útoků uběhly téměř dva roky.