Alois Tybrych - Kanadské problémy

Ty kapitalistické potvory zase zvedl cenu benzinu. Litr už stojí 1.20 dol. Kurs dolaru a Kč vzal šlak, benzin dnes v Česku je také za 30,20 Kč (96). Vymluvili to tím, že v létě prodávali benzin bez profitu a teď si musí trochu namastit kapsy. Ovšem jako obyčejně, všecko jsou bláboly a lži o zlých Arabech, kteří zvyšují neustále cenu ropy, byť opak je pravdou. To vyplývá ze zpráv i v televizi. Čili cena suroviny klesá, ale cena finálních produktů stoupá.

Poplatky u lékařů se v Kanadě prozatím neplatí, pochybuji ovšem, že se již brzy neobjeví Cikrtovi podobný machr a budou zavedeny. Konečně tu jsou jiné metody na tahaní peněz z kapsy prostých a nemocných lidí. Stát, který hospodaří s deficitem 4,5 miliardy dolarů, dluhu jako u vás, nebude mít na vybranou a jistě se rád poučí v Evropě. No a kde jinde než u Cikrta a Julínka. Dokonce se začínám obávat i o svůj skromný důchod. Takže Evropu začneme brzy dotahovat, ne-li předhánět, zkrouhneme důchody a přidáme to „celebritám“. Národ je stádo beranů, ten snese hodně, a pokud by se bouřil a neopakoval „co my zmůžem“, máme přeci zdatné policejní sbory na potlačování nepokojů nebo si přizveme na pomoc některého mocného souseda.

K panu prezidentu Obamovi, již nedlouho po jeho nástupu do funkce, jsem řekl i napsal, že tento pán, mnou přezdívaný Gorbačov Ameriky, se stane hrobařem naší křesťanské civilizace a možná, nejenom jí. Již dávno prohraná válka v Afghánistánu názorně ukazuje na neschopnost americké vlády, natož s Obamou v čele. Moc bych se nedivil, kdyby za zády lidu už vyjednávali s Talibanem jak z té pasti ven. Ukazuje se prastará pravda, že je možno zvítězit v bitvě a obsadit území, ale je daleko těžší je udržet. O tom se přesvědčil například Napoleon, a to nebyl žádný hlupáček. Teď, jak jsem se dočetl, že Obama prosadil, aby do armády mohli být přijímáni i homosexuálové. Již se těším na to, jak si hošíci budou v zákopech pod palbou Talibanu lakovat nehty a ošetřovat své intimní části těla. Co na tom, že není munice, důležité jsou zásoby prezervativů, neb AIDS je potvora. Vcelku se mi zdá, že americká vláda řeší různé zbytečnosti, místo aby účinně zasáhla. Teplouši do armády nepatří. Stačí, že je jich dost ve vládě.

Vidím, že jsme na tom našem světě poměrně pesimisticky naladěni. Že se máme na co těšit v příštích letech, či dokonce měsících, o tom není sporu. Spousta otázek, která trápí tento svět je prostě neřešitelná, protože vyplývá z historických či filosofických základů. Děláme pořád stejné chyby, stačí si přečíst Bibli, především Starý zákon a trochu se povrtat v novodobých dějinách. Snadno najdeme příměry, byť se liší v malých podrobnostech, výsledky jsou pořád stejné. Lidstvo je zkrátka nepoučitelné a na to také zajde. Jako člověk, žijící se zvěří, snadno pozoruji, že zákony vlčí smečky platí i pro lidi. Máme zde však malý, vcelku zanedbatelný rozdíl. Zatímco staří vlci jsou na sklonku života roztrháni a sežráni mladšími, nám se prozatím ještě vyplácejí, byť vesměs nedostačující důchody. Potom také to, že vlci zřídkakdy zabíjejí více než stačí sežrat. Lidští vlci nemají v zabíjení nikdy dost a dokonce si na to vymysleli zbraně, včetně těch hromadného ničení. Pak, abych neopomenul hlavní rozdíl, zatímco ve vlčí smečce útočí osobně a vždy v čele první ze smečky (náčelník), lidští náčelníci se ukryjí do betonového podzemí a odtud v bezpečí vydávají rozkazy k vraždění.

Ale i u některých zvířátek najdeme sklony k hromadění majetku. Uvedu například kavku. Nenápadný pták, který má nezvyklou zálibu shromažďovat různé lesklé předměty. Ty pečlivě ukrývá a hlavně je důkladně střeží před jinými kavkami. Existuje však jistý druh afrického opeřence, který dokonce pořádá z odcizených předmětů výstavy, aby ochromil svou samici. Podobných příkladů by se dalo najít ve zvířecí říši více. Ať si tedy namlouváme cokoliv, jsme v podstatě jen jiný druh zvěře, byť si myslíme, že máme o špetku inteligence navíc. My však moc toho o naší inteligenci nevíme, natož o té zvířecí. I můj pes má sny. Co se mu zdá, to se nikdy nedovím. Ale je fakt, že je schopen ve snění mě sežrat i ohromit přízní. Sny jsou pro mne projevem určité formy myšlení, tedy i pes myslí, ovšem po svém, psím způsobu. Ale zřejmě se nesnižuje k tomu, aby si vymyslel různá božstva, případně církve, jak my lidé s oblibou činíme. Nevylučuji ovšem, že případná psí evoluce k tomu může jednou, po stovkách let, vést.

V průběhu dějin nedošlo jen k vývoji lidských ras, jak je známe ze současna. Některé rasy se vyvíjely rychleji, což zřejmě věděli již Hindové a proto přišli s uspořádáním kast. Bylo to přehledné, duševně slabší se nekřížili s nadanými a každý měl předem v životě určené postavení a ani jej nenapadlo, aby se drápal výše, než mu příslušelo, tedy kastě, z níž vzešel. Tento kastovní systém byl do jisté míry napodobován v našich končinách šlechtou, zemany a nevolníky. Byl však poněkud liberálnější a na různých úrovních docházelo k výjimkám. Nám se však podařilo vytvořit kastu, kterou nazýváme politická. Ta ač rozdílného sociálního původu, si vypěstovala smysl pro podvádění, lhaní, korupci a okrádání či ožebračování ostatních. V krizi, viz například u vás pan Bursík a paní Jaques (Au,Au), přivedou na svět potomky. Ti se v domácím prostředí od mládí budou zdokonalovat ve výše zmíněných dovednostech. Další znalosti z tohoto oboru jim dodá škola, pochopitelně privátní. Až se tito mladí zoufalci jednoho dne vzbouří, tak budou jako obvykle zneužiti vládnoucí kastou, zvláště až splní, co se od nich očekává, pak budou rázně vybiti. Mouřenín udělal svou práci, co s mouřenínem…? Je velice snadné zblbnout zvláště mladé, a říci jim, že za všechno mohou např. Židi, Arabové, Cikáni či jiná sebranka. Na každém šprochu je pravdy trochu a jen dodávám slova strýčka Goebbelse, (byť to jistě řekl někdo dávno před ním), že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Definici pravdy, to ponechám moudrým filosofům. Ale naprosto souhlasím s panem Werichem, že pravda je pojem relativní.

Kanadské počasí se zataženým nebem, ale hlásí, že se vyjasní. V neděli má pršet a teplota vyleze na víc než 14°C. Tedy počasí, jaké tu nepamatuji.Ovšem já nejsem odborník na počasí jako váš prezident. Obyčejně v tuto roční dobu jsem byl již uzavřen sněhem a dopravoval jsme se jen na mém motorovém skutru. Asi důsledek fenoménu El Nino, který řádí víc než 6000 km od mého bydliště, kdesi v Pacifiku, ale zahřívá Kanadu po celé rozloze. Takže ledovce vesele tají, moji přátelé Eskymáci tvrdě pracují s hevery a podkládají své chaloupky vším možným, protože už „ermafrost“ neexistuje a domečky se začínají zabořovat do bláta až propadat. Poblíž Hudson Bay teď zase stěhují celou vesnici od moře, přestože byla již jednou před čtyřmi lety zhruba přemístěna. Eroze totiž postupuje nevídaným tempem a již znovu dosáhla okraje vesnice. Moře, značně mělké, je však čím dál tím méně způsobilé pro plavbu, což znemožňuje zásobování vesnic v širokém okolí. I rybolov. Ani tuleni, hlavní potrava, se nedají ulovit. Dostane se hamburger, který zdejší Eskymo rádi nemají.

Mějte se všichni dobře a vesele! Bude hůř!